11 iyul 2025-ci il tarixində İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) tərəfindən “Sənaye 4.0 Forumu – Gələcəyin sənayesi: Texnologiya və insan gücü” adlı beynəlxalq forum təşkil olunmuşdur.
Forumda dövlət qurumlarının, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri və yerli sahibkarlar iştirak etmişlər.
Forum çərçivəsində ölkəmizdə ilk dəfə həyata keçirilən “Sənaye 4.0-a Hazırlıq Proqramı”nın pilot mərhələsi ilə bağlı təqdimatda, yerli sənaye müəssisələrində rəqəmsal transformasiyanın tətbiqi istiqamətində görülən işlər qonaqların diqqətinə çatdırılıb. Layihənin pilot mərhələsinə seçilən sənaye müəssisələri rəqəmsal transformasiyanın tətbiqi istiqamətində beynəlxalq təcrübəyə malik “McKinsey & Company” konsaltinq şirkəti ilə əməkdaşlıq etmiş və bu əməkdaşlıq çərçivəsində hər bir müəssisə üçün yol xəritəsi hazırlanmışdır. Pilot mərhələnin icrası üçün seçilmiş müəssisələrdən biri olan METAK şirkəti bu prosesə fəal şəkildə qoşulmuş, artıq zavodda rəqəmsal transformasiyanın tətbiqinə başlanılmışdır. METAK-ın pilot müəssisə kimi seçilməsi təsadüfi deyil. Bu qərar, şirkətin 28 illik sənaye təcrübəsi, insan resurslarının səmərəli idarə olunması sahəsindəki uğurlu fəaliyyəti, eləcə də rəqəmsal transformasiyanın həyata keçirilməsi üçün mövcud olan ilkin texnoloji bazası nəzərə alınaraq verilib.
METAK şirkətinin təsisçisi Alik Kərimov forumdakı çıxışında: “Bu proqramın müəssisəmizin fəaliyyətinə və məhsuldarlığına verdiyi müsbət təsir artıq hiss olunur. Ölkədə bu sahədə ilk şirkətlərdən biri olmaq bizim üçün həm böyük məsuliyyət, həm də güclü motivasiyadır.”
METAK şirkəti öz fəaliyyətini həm yerli, həm də beynəlxalq səviyyədə “Made in Azerbaijan” brendi altında uğurla davam etdirir və ölkə sənayesində innovasiya yönümlü yanaşması ilə hər zaman seçilir.

11 июля 2025 года при поддержке Министерства экономики Азербайджанской Республики Центр анализа и координации Четвёртой промышленной революции (4SIM) организовал международный форум под названием «Форум Индустрия 4.0 – Промышленность будущего: технологии и человеческий капитал».
В форуме приняли участие представители государственных учреждений, международных организаций и местные предприниматели.
В рамках форума было представлено пилотное внедрение Программы подготовки к Индустрии 4.0, реализуемое впервые в Азербайджане. Гостям была представлена информация о шагах, предпринимаемых в направлении цифровой трансформации на местных промышленных предприятиях. Для реализации пилотной фазы проекта были выбраны предприятия, которые сотрудничают с международной консалтинговой компанией «McKinsey & Company», обладающей обширным опытом в этой области. В рамках сотрудничества для каждого предприятия была разработана индивидуальная «дорожная карта». Одним из предприятий, выбранных для пилотного этапа, стала компания METAK, которая активно включилась в процесс, и на её заводе уже началось внедрение цифровой трансформации. Выбор METAK в качестве пилотного предприятия не был случайным. Это решение было принято с учётом 28-летнего опыта компании в промышленности, её успешной деятельности в сфере эффективного управления человеческими ресурсами, а также наличия технической базы, необходимой для цифровой трансформации.
Основатель компании METAK Алик Керимов в своём выступлении на форуме отметил:
«Положительное влияние этой программы на нашу деятельность и производительность уже ощутимо. Быть одной из первых компаний в стране в этой сфере — для нас и большая ответственность, и мощная мотивация».
Компания METAK успешно продолжает свою деятельность как на местном, так и на международном уровне под брендом «Made in Azerbaijan», и всегда выделяется своим инновационным подходом в промышленности страны.