11 iyul 2025-ci il tarixində İqtisadiyyat Nazirliyinin tabeliyində fəaliyyət göstərən Dördüncü Sənaye İnqilabının Təhlili və Koordinasiya Mərkəzi (4SİM) tərəfindən “Sənaye 4.0 Forumu – Gələcəyin sənayesi: Texnologiya və insan gücü” adlı beynəlxalq forum təşkil olunmuşdur.
Forumda dövlət qurumlarının, beynəlxalq təşkilatların nümayəndələri və yerli sahibkarlar iştirak etmişlər.
Forum çərçivəsində ölkəmizdə ilk dəfə həyata keçirilən “Sənaye 4.0-a Hazırlıq Proqramı”nın pilot mərhələsi ilə bağlı təqdimatda, yerli sənaye müəssisələrində rəqəmsal transformasiyanın tətbiqi istiqamətində görülən işlər qonaqların diqqətinə çatdırılıb. Layihənin pilot mərhələsinə seçilən sənaye müəssisələri rəqəmsal transformasiyanın tətbiqi istiqamətində beynəlxalq təcrübəyə malik “McKinsey & Company” konsaltinq şirkəti ilə əməkdaşlıq etmiş və bu əməkdaşlıq çərçivəsində hər bir müəssisə üçün yol xəritəsi hazırlanmışdır. Pilot mərhələnin icrası üçün seçilmiş müəssisələrdən biri olan METAK şirkəti bu prosesə fəal şəkildə qoşulmuş, artıq zavodda rəqəmsal transformasiyanın tətbiqinə başlanılmışdır. METAK-ın pilot müəssisə kimi seçilməsi təsadüfi deyil. Bu qərar, şirkətin 28 illik sənaye təcrübəsi, insan resurslarının səmərəli idarə olunması sahəsindəki uğurlu fəaliyyəti, eləcə də rəqəmsal transformasiyanın həyata keçirilməsi üçün mövcud olan ilkin texnoloji bazası nəzərə alınaraq verilib.
METAK şirkətinin təsisçisi Alik Kərimov forumdakı çıxışında: “Bu proqramın müəssisəmizin fəaliyyətinə və məhsuldarlığına verdiyi müsbət təsir artıq hiss olunur. Ölkədə bu sahədə ilk şirkətlərdən biri olmaq bizim üçün həm böyük məsuliyyət, həm də güclü motivasiyadır.”
METAK şirkəti öz fəaliyyətini həm yerli, həm də beynəlxalq səviyyədə “Made in Azerbaijan” brendi altında uğurla davam etdirir və ölkə sənayesində innovasiya yönümlü yanaşması ilə hər zaman seçilir.

Innovation in Azerbaijan’s Construction Industry!
On July 11, 2025, with the support of the Ministry of Economy of the Republic of Azerbaijan, the Center for Analysis and Coordination of the Fourth Industrial Revolution (4SIM) organized an international forum titled "Industry 4.0 Forum – The Industry of the Future: Technology and Human Capital".
The forum was attended by representatives of government agencies, international organizations, and local entrepreneurs.
As part of the event, the pilot implementation of the Industry 4.0 Readiness Program — the first of its kind in Azerbaijan — was presented. Guests were informed about the steps being taken toward digital transformation at local industrial enterprises. Companies selected for the pilot phase of the project collaborated with the international consulting firm McKinsey & Company, which has extensive experience in this field. As part of the collaboration, a tailored roadmap was developed for each participating enterprise.
One of the enterprises chosen for the pilot phase was METAK, which actively engaged in the process. Digital transformation efforts have already begun at its factory. METAK’s selection as a pilot enterprise was not coincidental. The decision was based on the company’s 28 years of industrial experience, its strong track record in efficient human resource management, and the existence of a solid technological foundation to support digital transformation.
In his speech at the forum, METAK founder Alik Karimov stated:
"The positive impact of this program on our operations and productivity is already being felt. Being one of the first companies in the country in this field is both a great responsibility and a strong source of motivation for us."
METAK continues its successful operations both locally and internationally under the "Made in Azerbaijan" brand and consistently stands out for its innovation-driven approach in the country’s industrial sector.