Cənab Prezident Neftçala SM-dəki yeni zavodumuzu işə saldı!
24 sentyabr 2017-ci il tarixində Azərbaycanda ilk sənaye məhəlləsi olan Neftçala Sənaye Məhəlləsi istifadəyə verilmişdir
Açılış mərasimi Azərbaycan Respublikası Prezidentinin iştirakı ilə METAK zavodunun ərazisində baş tutmuşdur. Respublika Prezidentinin təşəbbüsü ilə yaradılan və 10 hektar ərazidə yerləşən Neftçala Sənaye Məhəlləsində hazırda 9 iştirakçı qeydiyyatdan keçmişdir: METAK MMC, Azevrocar MMC, Kəhf MMC, Gilan PİVOT MMC, Toğrul-2008 MMC, Providence Limited MMC, Azproduct MMC, Sun Rise Production MMC, Petroqeoaz MMC.
İyirmi ildir fəaliyyət göstərən METAK MMC-nin Neftçala Sənaye Məhəlləsində yaratdığı müəssisənin injeksiya apparatında ilkin xammalan plastik məmulatlar, o cümlədən kənd təsərrüfatı təyinatlı iri həcmli plastic yeşiklər istehsal ediləcək. Müəssisənin məhsulları daxili bazarda, xüsusilə kənd təsərrüfatında qablaşdırmaya olan tələbatın ödənilməsində əhəmiyyətli rol oynayacaq. Gələcəkdə burada yeni istehsalat xəttlərinin yaradılması nəzərdə tutulub. Sənaye məhəllələrinin yaradılması kiçik və orta sahibkarlığa dəstək olmaqla yanaşı yeni iş yerlərinin yaradılmasına güclü təkan verəcək.
Hal-hazırda zavodda 12 nəfər işçi çalışır, ən yaxın zamanda bu rəqəmin artması gözlənilir. Belə sənaye məhəllələri həm də regionlarda sənaye sahələrinin mərkəzləşməsini, daha səmərəli fəaliyyət göstərmələrini, yeni müəssisələrin yaradılmasını və müəssisələrarası əməkdaşlığı təşviq edir. Neftçala Sənaye Məhəlləsindəki bütün qonşularımızı bir daha təbrik edir, yeni layihələrinin uğurlu olmasını arzu edirik.

Mr. President launched our new plant in IQ Neftchala!
On September 24, 2017, the first industrial quarter in Azerbaijan, IQ Neftchala, was put into operation
The opening ceremony of the quarter took place at the METAK plant with the participation of the President of Azerbaijan.
Currently, there are 9 participants registered at IQ Neftchala established at the initiative of President Ilham Aliyev and covering an area of 10 hectares: METAK LLC, Azevrocar LLC, Kahf LLC, Gilan PIVOT LLC, Togrul-2008 LLC, Providence Limited LLC, Azproduct LLC, Sun Rise Production LLC, Petrogeoaz LLC.
METAK will use its injection machine installed at IQ Neftchala to produce plastic products from virgin raw materials, including large plastic boxes for farming. The company's products will largely contribute to meeting the demand for packaging materials in the domestic market, especially in agriculture. It is also planned to establish new production lines at the plant. Industrial quarters will support small and medium-sized enterprises and considerably increase the number of new jobs.
The plant currently employs 12 people and that number is expected to increase in the near future. Thanks to such industrial quarters, it is possible to centralise manufacturing in regions, improve its efficiency, and stimulate the establishment of new enterprises and cooperation between them. We congratulate our neighbours at IQ Neftchala and wish them success in all their endeavours.