METAK istiqrazları 2018-ci ilin ən yaxşı investisiya alətidir.
METAK istiqrazlarının 2018-ci ildə ən yaxşı investisiya aləti olacağı hesab olunur. Bunu deməyə istiqrazın göstəriciləri əsas verir.
Bank depozitlərindən üstündür.
METAK istiqrazlarında təklif olunan illik gəlir 14%-dir.
Riski bankların riskindən azdır.
Bundan başqa banklarda xarici valyuta məzənnələrində yarana bilən və ya bankın əleyhinə olan dəyişikliklərdən, həmçinin bankın xarici valyutada olan aktivlərinin dəyərdən düşməsi nəticəsində bank riskləri yarana bilər. Həmçinin, banklara xas olan likvidlik riskləri METAK istiqrazlarında demək olar ki, sıfıra bərabərdir, çünki bir qayda olaraq istiqraz verən, istiqraz ixrac edən şirkətin mənfəət-zərər riskinə qatılmır. Gəliri hər zaman sabitdir. Məhz bu göstəriciyə görə istiqrazlar səhmlərdən də üstün sayılır. Adətən səhm sahibləri şirkətin aktivlərindən bütün borclar ödənildikdən sonra qalan gəliri bölür.
İlin əvvəlində investisiya edib il ərzində gəlir götürmək mümkündür.
METAK istiqrazlarına sahib olanlar ilin əvvəlində investisiya edib il ərzində gəlir götürmək imkanına malik olacaqlar. Belə ki, İstiqrazlar üzrə ödənilməli olan faizlər buraxılışda olan ilk istiqrazın yerləşdirildiyi tarixdən etibarən dövri olaraq hər 3 aydan bir ödəniləcəkdir.
Əlavə olaraq, istiqrazların emitent tərəfindən qanunvericiliyin tələblərinə uyğun şəkildə, istiqrazları ilkin yerləşdirmədə əldə etmiş investorlar tərəfindən 6 aydan sonra geri satın alınmasına imkan verir.
Likvidlik
METAK istiqrazlarının likvidliyi yüksəkdir. Belə ki, AzFinance hər bir alıcıya onun istədiyi tarixdə istiqrazları geri almaq imkanı verir.
Bununla da Azərbaycanda ilk dəfə AzFinance investisiya şirkəti müəssisə istiqrazına sahib olmaq imkanı yaradır.
METAK istiqrazları bir illikdir və bu istiqrazları bir il saxladıqdan sonra AzFinance investisiya şirkətinə satmaq mümkündür.
Alternativlər daha aşağı faizli gəlirlər vəd edir
METAK istiqrazlarına alternativ olan digər korporativ istiqrazlar 5% - 6% təklif etdikləri halda METAK istiqrazları illik 14 % gəlirlilik təklif edir. Qeyd edək ki, METAK istiqrazlarının yerləşdirilməsi xarici valyutanın stabilliyi dövrünə təsadüf edir.
Xatırladaq ki, METAK istiqrazlarının sayı 2 000 (iki min) ədəddir. Hər birinin nominal dəyəri isə 1 000 (min) manatdır.

Облигации «МЕТАК» – лучший инвестиционный инструмент 2018 года.
Облигации «МЕТАК» признаны лучшим инвестиционным инструментом 2018 года. Показатели облигации дают повод говорить об этом: они лучше, чем банковские депозиты; предлагаемая ежегодная доходность по облигациям «МЕТАК» составляет 14%; их риски меньше, чем банковские.
Кроме того, банковские риски могут возникать в результате изменений курсов иностранных валют, действующих против банков, а также в результате обесценивания активов банка в иностранной валюте. А характерные для банков риски ликвидности в облигациях «МЕТАК» практически отсутствуют, поскольку, как правило, эмитент облигаций не берёт на себя риски, связанные с прибылью и убытками компании-экспортёра облигаций. Доходы наших облигаций всегда стабильны. Поэтому облигации считаются более выгодными, чем акции. Обычно акционеры делят между собой доход, оставшийся от активов компании после выплаты всех долгов.
Есть возможность инвестировать в начале и получать доход в течение года.
Владельцы облигаций «МЕТАК» получат возможность инвестировать в начале и получать доход в течение года. Таким образом, проценты по облигациям будут выплачиваться периодически каждые 3 месяца с даты размещения первой облигации.
Кроме того, это позволяет эмитенту выкупить облигации в соответствии с требованиями законодательства, а через 6 месяцев — инвесторами, приобретшими облигации при их первичном размещении.
Ликвидность
Облигации «МЕТАК» обладают высокой ликвидностью. Так, «AzFinance» даёт возможность каждому покупателю выкупить облигации в любое время.
Таким образом, впервые в Азербайджане инвестиционная компания «AzFinance» создаёт возможность для приобретения корпоративных облигаций.
Срок облигаций «METAK» составляет один год. По истечении этого срока их можно продать инвестиционной компании «AzFinance».
Альтернативы обещают более низкую процентную доходность
Облигации «МЕТАК» предлагают годовой доход в размере 14%, в то время как другие корпоративные облигации, или альтернативные облигации, — всего 5-6%. Отметим, что размещение облигаций «МЕТАК» происходит в период стабильности курса иностранной валюты.
Количество облигаций «МЕТАК» составляет 2000 (две тысячи). Номинальная стоимость каждой облигации — ₼1000 (тысяча).