"METAK" şirkətində tələbələr ilə görüş keçirilmişdir
16 aprel 2024-cü il tarixində "METAK" şirkətində tələbələr ilə görüş keçirilmişdir. Görüşdə tələbələrə təcrübə proqramında iştirakının müsbət tərəfləri izah olunub və "İnnovativ ideya" adlı müsabiqədə iştirak üçün qaydalar izah olunub.
Belə ki, tələbələr şirkətimizdə təcrübə keçdiyi zaman istehsal prosesinin hər bir məqamı ilə innovativ həllər, “Əməliyyatların, proseslərin təkmilləşdirilməsi”, “İsrafların aradan qaldırılması”, “Səmərəli avtomatlaşdırılma” mövzularında təkliflər edə bilər. Təcrübəli mütəxəssislərlə yanaşı işləmək, rəy almaq və peşəkar inkişaf etmək imkanları olacaq.

A meeting was held with students at "METAK" company
On April 16, 2024, a meeting with students was held at "METAK" company. At the meeting, the positive aspects of participating in the internship program were explained to the students, and the rules for participating in the "Innovative idea" competition were explained.
So, during the internship in our company, students can propose innovative solutions, "Improvement of operations, processes", "Elimination of waste", "Efficient automation" with every moment of the production process. There will be opportunities to work alongside experienced professionals, receive feedback and professional development.
Among the students participating in the competition, 3 strongest ideas will be selected and announced as winners.